صفحه اصلی > دسته‌بندی نشده : به کدام کشورها می‌ توانیم از راه دریا سفر کنیم؟

به کدام کشورها می‌ توانیم از راه دریا سفر کنیم؟

همانطور که می‌دانید ایران از نظر جغرافیایی در منطقه ای قرار گرفته است که هم از شمال و هم از جنوب به دریا دسترسی دارد. این امر موجب می‌شود تا برخی از مسافران بخواهند علاوه بر پرواز با هواپیما و مسافرت های زمینی، سفر از راه دریا را نیز تجربه کنند. اما آیا امکان سفر کردن با کشتی برای ایرانیان وجود دارد؟ بله، جواب مثبت است. ایران در حال حاضر دارای ۲۷۰۰ کیلومتر ساحل در جنوب و شمال کشور است و از طریق این سواحل و بنادر موجود در آنها، امکان سفر دریایی را برای شهروندان خود مهیا شاخته است. برای بررسی بیشتر جزئیات و مسیرهایی که کشتی های مسافری در آنها فعالیت می‌کنند با قاصدک 24 در ادامه مطلب ” به کدام کشورها می‌توانیم از راه دریا سفر کنیم؟ ” همراه باشید.

a1 6ll

چند پایانه مسافری دریایی در ایران وجود دارد؟

سفر دریایی از بنادر و پایانه های مسافربری صورت می‌پذیرد. در حال حاضر ۱۱ بندر در ایران مشغول به فعالیت هستند که سه مورد از این بنادر در شمال کشور و باقی آنها در خلیج فارس فعالیت می‌کنند. البته تمامی این بنادر دارای پایانه مسافری نیستند و برخی از آنها تنها برای اهداف تجاری ساخته شده اند. در این میان بندر انزلی و بندر نوشهر در شمال کشور، ارتباط آبی ایران را با همسایگان شمالی خود برقرار می‌کنند. در جنوب نیز این وظیفه را بنادر بوشهر، خرمشهر، بندرعباس و بندر لنگه بر عهده گرفته اند. از این رو به طور بالقوه امکان مسافرت دریایی از بنادر و پایانه های متعددی در ایران به کشورهای همسایه وجود دارد اما به جهت اینکه سفر در برخی از این مسیرها برای مسافر دارای صرفه اقتصادی نبوده یا میزان تقاضا برای آنها بسیار پایین است، کشتی های مسافری دیگر در این خطوط فعالیت نمی‌کنند.

a0 6ll

در نتیجه در حال حاضر مسافران تنها به ۲ کشور از ۱۲ کشوری که با ایران مرز آبی دارند، می‌توانند از طریق دریا سفر کنند. البته جالب است بدانید ایران در گذشته از میان کشورهای آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، عراق، کویت، عربستان، قطر، امارت متحده عربی، عمان و پاکستان در مسیرهای قطر، کویت، امارات و آذربایجان از طریق کشتی مسافر می‌برد که در حال حاضر از این مقاصد تنها امارات و کویت باقی مانده است.
اما چرا مسیری مثل باکو از فهرست سفرهای دریایی ایران حذف شده است؟ در گذشته نه چندان دور یک کشتی مسافربری مدرن و مجهز به نام میرزا کوچک خان با تردد در دریای خزر به جابجایی مسافر در مسیر ایران آذربایجان می‌پرداخت. مدتی پس از آغاز این مسیر، این کشتی با استقبال لازم روبرو نشد و سفرهای دریایی در این مسیر به جهت کمبود تقاضا، هزینه‌ها و شرایط طوفانی دریای خزر متوقف شد. با این حال اخیراً خبرهایی مبنی بر راه اندازی دوباره این مسیر منتشر شده است که قرار است با مکانیزیم های تشویقی، مسافران مشتاق را به سفر در مسیر آذربایجان و روسیه ترغیب نماید. با این وجود برخی همچنان معتقدند که خرید یک بلیط اتوبوس یا بلیط هواپیما به باکو بسیار مقرون به صرفه تر از سفر د است و نیازی به راه اندازی خط دریایی در این مسیر وجود ندارد.

  آموزش فعال سازی محصولات شرکت Jetbrains

برای سفر با کشتی چه مدارکی لازم است؟

جالب است بدانید برای سفر با کشتی نیز همانند سفر با هواپیما می‌بایست بلیط سفر و روادید معتبر تهیه نمایید. به عبارت دیگر همانگونه که برای سایر سفرها بلیط هواپیما یا بلیط قطار تهیه می‌کنید و با بررسی اعتبار پاسپورتتان، مسافرت خارجی خود را برنامه ریزی می‌کنید، برای سفر با کشتی نیز می‌بایست مراحل مشابهی را طی کنید. بنابراین اگر قصد خرید بلیط کشتی و سفر از راه دریا را دارید در ابتدا باید به یکی از نمایندگی های شرکت های کشتیرانی مراجعه نمایید. در حال حاضر دو شرکت کشتیرانی والفجر ۸ و فتح المبین در ایران دارای خدمات مسافربری هستند که می‌توانید برای خرید بلیط آنها به وبسایت این شرکت ها نیز مراجعه نمایید. پس از خرید بلیط نیز می‌بایست با گذرنامه و روادید معتبر در اسکله مربوطه حضور یابید و سوار کشتی شوید. فراموش نکنید که برای سفر خارجی با کشتی نیز شما موظف به پرداخت عوارض خروج از کشور هستید.

هزینه سفر دریایی به کویت و امارات چقدر است؟

اگر می‌خواهید با کشتی از مبدا بندرعباس به شارجه امارات بروید، ۱۲ ساعت را در مسیر سپری خواهید کرد و باید برای خرید بلیط این سفر، ۵۲۰ الی ۸۰۰ هزار تومان بپردازید. سفر از خرمشهر تا کویت نیز حدودا ۵ ساعت به طول می‌انجامد و هزینه ای بالغ بر ۴۵۲ تا ۸۰۰ هزار تومان را بر دوش مسافر می‌گذارد. برای پیمودن این دو مسیر از کشتی های مسافربری استفاده می‌شود در حالی که مسیر بین بندر لنگه و دبی را می‌توان با شناورهای تندرو نیز طی کرد. سفر در این مسیر نیز حدوداً ۵ ساعت به طول می‌انجامد و هزینه آن بین ۶۲۵ تا ۹۶۷ هزار تومان است. البته جالب است بدانید علاوه بر مسیرهای همیشگی موجود، شرکت کشتیرانی والفجر در ایام اربعین نیز در یک مسیر دریایی بین خرمشهر و بصره تردد می‌کند که هزینه خرید بلیط کشتی در این مسیر ۸۱ هزار تومان است.

a2 5l

در پایان یادآور می‌شویم هر چند که سفر با کشتی یک سفر متفاوت و در بسیاری از موارد رویایی به شمار می‌رود اما این راه مسافرتی برای اغلب مسافران یک راه ناشناخته و پر فراز و نشیب است. به همین جهت اغلب مسافران ترجیح می‌دهند به جهت صرفه جویی در هزینه های سفر و زمان خود و همچنین جلوگیری از دریازدگی و و مواردی از این دست، سفر خود را با خرید بلیط قطار در آدرس https://ghasedak24.com/train-ticket ، بلیط هواپیما در آدرس https://ghasedak24.com یا بلیط اتوبوس در آدرس https://ghasedak24.com/bus-ticket آغاز نمایند. به همین جهت است که سامانه های متعددی نظیر قاصدک 24 امکان خرید انواع بلیط سفر در یک مجموعه واحد و به صورت آنلاین برای کاربران خود مهیا ساخته اند. در این میان قاصدک 24 حتی با طراحی اپلیکیشن اختصاصی خرید بلیط سفر خود، امکان رزرو هتل در سراسر ایران و خرید بیمه مسافرتی، پا را از سایر رقبا نیز فراتر گذاشته است و مجموعه ای کامل از خدمات مسافرتی را به مشتریان خود ارائه می‌کند. گفتنی است در حال حاضر نسخه اندروید اپلیکیشن خرید بلیط سفر قاصدک 24 برای کاربران محترم این مجموعه، به راحتی و از طریق کافه بازار قابل نصب و استفاده است.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید