صفحه اصلی > آموزش اندروید : آموزش جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی ( غیر فعال کردن لوکیشن )

آموزش جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی ( غیر فعال کردن لوکیشن )

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی هر بار که برنامه ای در گوشی خود نصب می کنید نیازمند یک سری از دسترسی هایی می باشد که به منظور استفاده از آن برنامه باید این دسترسی ها را در اختیار برنامه بگذارید. اولین باری که یک برنامه را پس از نصب اجرا می کنید لیست دسترسی ها ی مورد نیاز برنامه در اختیار شما گذاشته می شود ولی اکثر کاربران بدون خواندن لیست آن را چشم بسته قبول می کنند. از جمله دسترسی هایی که بسیاری از برنامه ها به آن نیاز دارند می توان به مخاطبین، پیامک ها و یا موقعیت مکانی اشاره کرد.

این موارد اطلاعات مهم و شخصی هستند که باید هنگام دسترسی دادن به برنامه ها حتما دقت کرد و برای محافظت از حریم شخصی نمی توان این دسترسی ها را به هر برنامه ی ناشناسی داد. ولی آیا بدون دادن دسترسی به اطلاعاتی نظیر موقعیت مکانی می توان از برنامه ی مورد نظر استفاده کرد؟ در مقاله ی امروز قصد داریم نحوه ی جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی را خدمت شما آموزش دهیم. تا پایان با ما همراه باشید!

آموزش جعل موقعیت مکانی ( فیک لوکیشن ) در اندروید

 

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی مطمئنا اکثر کاربران ترجیح می دهند اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی خود را نزد خود حفظ کنند. از سوی دیگر ، برخی برنامه ها نظیر اپلیکیشن های مسیریابی برای عملکرد صحیح نیازمند دسترسی به موقعیت مکانی هستند ، اما تعداد دیگری از برنامه ها وجود دارند که ممکن است بخواهید آن ها را از دسترسی به این اطلاعات منع کنید. برای این کار دو روش وجود دارد: یا از طریق تنظیمات داخلی اندروید و یا از طریق اپلیکیشن های مخصوص کنترل دسترسی ها. در ادامه نحوه ی انجام این کار را در نسخه های مختلف اندروید آموزش می دهیم.

آموزش جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی اندروید 10

برای تمام برنامه ها

در اندروید 10 گزینه ها و آپشن های مرتبط با موقعیت مکانی کمی تغییر کرده است و موقعیت مکانی دسته بندی مخصوص خود را در منوی اصلی تنظیمات دارد. پس به بخش تنظیمات (settings) بروید، به پایین اسکرول کنید تا به گزینه ی موقعیت مکانی (Location) برسید و آن را انتخاب کنید. سپس می توانید مشاهده کنید که اخیراً کدام برنامه ها دسترسی به موقعیت مکانی شما را درخواست کرده اند. در بالای این لیست دکمه ی لغزنده ای وجود دارد که با غیر فعال کردن آن می توانید دسترسی به موقعیت مکانی را به طور یک جا از تمام برنامه ها بگیرید.

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی-1

 

برای برنامه ها به صورت جداگانه

شما همچنین می توانید در اندروید 10 دسترسی موقعیت مکانی را به صورت جداگانه از هر برنامه ای که خواستید بگیرید. بدین منظور در قسمت تنظیمات به بخش Location بروید، و بر روی گزینه ی App permissions ضربه بزنید. سپس می توانید انتخاب کنید که کدام برنامه ها به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشند. جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی

  آموزش روشن كردن گوشی بدون دكمه پاور

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی-2

 

آموزش جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی اندروید 9.0

برای تمام برنامه ها

در اندروید 9.0 ، گزینه های Mode حذف شد و یک دکمه ی لغزنده ی فعال و غیر فعال کردن به گزینه ی موقعیت مکانی اختصاص داده شد. زمانی که این گزینه فعال باشد دستگاه از اینترنت وای فای، دیتا و جی پی اس برای یافتن موقعیت مکانی استفاده می کند در حالی که در صورت غیر فعال بودن دستگاه تنها از جی پی اس برای یافتن موقعیت مکانی بهره می برد.

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی-3

آموزش اشتراک گذاری موقعیت مکانی در واتساپ

برای برنامه ها به صورت جداگانه

روش گرفتن دسترسی موقعیت مکانی از برنامه ها به صورت جداگانه در اندروید 9.0 مشابه اندروید 10 می باشد. بدین منظور به بخش Settings دستگاه خود بروید و گزینه ی app permissions را پیدا و انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه ی Location ضربه بزنید و از این بخش می توانید انتخاب کنید که کدام برنامه ها به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشند و کدام برنامه ها دسترسی نداشته باشند. شما همچنین می توانید از بخش app permissions سایر دسترسی ها نظیر دسترسی به دوربین و … را از برنامه های دلخواه تان بگیرید یا به آن ها دسترسی بدهید.

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی-4

 

اندروید 6.0 به بالا

برای تمام برنامه ها

در منوی اصلی بخش تنظیمات دستگاه خود ، گزینه ی تنظیمات موقعیت مکانی (Location) را پیدا کنید. سپس با لمس دکمه ی لغزنده ی مربوط به آن، این گزینه را فعال یا غیرفعال کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که با غیر فعال کردن این گزینه دسترسی موقعیت مکانی از تمام برنامه های نصب شده در گوشی تان گرفته می شود ، حتی برنامه هایی نظیر Google Maps که به جی پی اس نیاز دارند.

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی-5

 

همچنین می توانید برای شخصی سازی بیشتر حالت موقعیت مکانی (Location mode) را بر روی یکی از سه آپشن زیر تنظیم کنید:

  • High accuracy : از تمام آپشن ها یعنی جی پی اس، بلوتوث، وای فای و اینترنت سیم کارت برای موقعیت یابی بهره می برد.
  • Battery saving : از وای فای، بلوتوث و اینترنت سیم کارت برای موقعیت یابی استفاده می کند.
  • Device only : تنها از جی پی اس برای موقعیت یابی استفاده می کند. جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی-6

 

برای برنامه ها به صورت جداگانه

به منظور گرفتن دسترسی موقعیت مکانی از برنامه ها به صورت جداگانه در گوشی خود به مسیر Settings>Apps>Configure apps یا App settings بروید و گزینه ی App permissions را انتخاب کنید. سپس لیستی از موارد دسترسی مانند میکروفون ، دوربین ، لیست مخاطبین یا موقعیت مکانی را مشاهده می کنید. در اینجا می توانید انتخاب کنید که کدام برنامه ها به هر یک از این موارد دسترسی داشته باشند یا نداشته باشند. بدین منظور بر روی location ضربه بزنید و برنامه هایی را که می خواهید به موقعیت مکانی دستگاه شما دسترسی داشته باشند را انتخاب کنید.

برنامه هایی مانند Google Maps یا به طور کلی برنامه های Google قابل اعتماد هستند و می توانید برای استفاده ی بهتر و راحت تر به آن ها دسترسی بدهید. اما برنامه های دیگر ممکن است از منبع قابل اعتماد نباشند ، یا حتی ممکن است اصلا به مکان شما احتیاج نداشته باشند. در این حالت بهتر است دسترسی موقعیت مکانی را از این گونه برنامه ها بگیرید. جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی

  آموزش دانلود ویدیو و عکس از پینترست Pinterest با 5 روش

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی-7

 

اندروید 4.3 – 5.1

برای تمام برنامه ها

در این نسخه از اندروید نیز همانند نسخه های جدید تر می توانید تنها با جا به جا کردن یک دکمه ی لغزنده تنظیمات موقعیت مکانی خود را تغییر دهید. بدین منظور تنها کافی است به مسیر Settings > More > Permission بروید سپس می توانید دکمه ی لغزنده ی Location را پیدا کنید. زمانی که این دکمه در حالت خاموش است ، گوشی شما جمع آوری داده های مکانی را متوقف می کند. همچنین می توانید روش مکان یابی خود را از بین سه آپشن High accuracy ، Battery saving و Device only از بخش location method انتخاب کنید.

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی-8

 

اگر در بخش location به پایین اسکرول کنید می توانید لیستی از تمام برنامه هایی که درخواست دسترسی به موقعیت مکانی شما را دارند را مشاهده کنید.

در صورتی که اندروید خود را به نسخه ی مارشمالو یا بالا تر ارتقا دهید کنترل بهتری بر روی برنامه ها و دسترسی های آن ها خواهید داشت.

علاوه بر برنامه های نصب شده در گوشی تان، بسیاری از سرویس های گوگل از جمله Google Now نیز از موقعیت مکانی شما استفاده می کنند. اگر تمایل دارید دسترسی موقعیت مکانی را از این سرویس ها بگیرید، در زیر لیست برنامه ها، بر روی Google Location Reporting ضربه بزنید تا لیستی از تمام اکانت های تان را مشاهده کنید. برای هر اکانت می توانید با استفاده از تنظیمات Location Reporting دسترسی موقعیت مکانی را فعال یا غیر فعال کنید. همچنین می توانید با استفاده از گزینه ی Location History داده های ذخیره شده را حذف کنید.

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی-9

 

برای برنامه ها به صورت جداگانه

هرچند در نسخه های قدیمی اندروید امکان غیر فعال کردن دسترسی موقعیت مکانی وجود دارد ولی متاسفانه نمی توان برای هر برنامه به صورت جداگانه این کار را انجام داد. با این حال برنامه هایی وجود دارند که به شما امکان می دهند تا کنترل بهتری بر روی دسترسی های مختص هر برنامه داشته باشید. یکی از این برنامه ها اپلیکیشن GOTCHYA: Privacy Management می باشد که با اندروید نسخه ی 4.1 به بالا سازگار است و به شما امکان می دهد تا مدیریت بهتری بر روی برنامه ها و دسترسی های آن ها داشته باشید. علاوه بر این طریقه ی استفاده از آن نیز بسیار ساده است.

تنها کافی است برنامه را اجرا کنید و بر روی آیکون location ضربه بزنید. سپس لیستی از برنامه هایی که به داده های موقعیت مکانی تان دسترسی دارند را مشاهده می کنید. برنامه ی مورد نظر خود را از لیست پیدا کنید سپس به طرف چپ بکشید و گزینه ی Turn off را انتخاب کنید. https://patoghu.com/mobile/2600-google-maps-for-android.html

جلوگیری از دسترسی برنامه های اندروید به موقعیت مکانی-10

 

به این ترتیب می توانید از دسترسی برنامه های ناخواسته به موقعیت مکانی خود جلوگیری کنید. امیدواریم که از آموزش امروز ما لذت برده باشید.

( 4 از 5 ) از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید