صفحه اصلی > آموزش نرم افزار ویندوز و آموزش های ویندوز و آموزش ویندوز 10 و آموزش ویندوز 11 : آموزش حل مشکل مصرف بالای رم مرورگر اج مایکروسافت با 8 روش

آموزش حل مشکل مصرف بالای رم مرورگر اج مایکروسافت با 8 روش

high ram usage edge اج

مرورگر اج از آنجایی که یک محصول مایکروسافت هستید، طبیعتاً انتظار دارید که این مرورگر روی یک سیستم ویندوزی بدون نقص کار کند. اما، مایکروسافت اج بخش قابل توجهی از منابع سیستم را برای افزایش عملکرد خود مصرف می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، استفاده از رم Edge در ویندوز ممکن است افزایش یابد و بر عملکرد کلی تأثیر بگذارد.
ردیابی علت دقیق مشکل مصرف بالای رم در مرورگر بدون شک مشکل است . در مقاله چندین راه حل وجود دارد که می توانید با آزمون و خطا استفاده از حافظه Edge را در رایانه ویندوز 10 یا ویندوز 11 خود به حالت عادی برگردانید.

1. از Task Manager مایکروسافت اج برای بستن برگه های ناخواسته استفاده کنید

برای شروع، می‌توانید از مدیر وظیفه داخلی مایکروسافت اج برای شناسایی تب‌ های پر مصرف و بستن آن‌ها استفاده کنید که ممکن است استفاده از حافظه Edge را به شدت کاهش دهد.

هنگامی که مرورگر Edge باز است، Shift + Esc را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا مدیر وظایف مرورگر باز شود. سپس بر روی ستون Memory کلیک کنید تا برگه ها بر اساس میزان مصرف رم آنها مرتب شوند. برگه های ناخواسته را انتخاب کنید و از دکمه پایان فرآیند برای بستن آنها استفاده کنید.

ram usage edge اج

2. حالت بهره وری را فعال کنید

حالت بهره وری یک ویژگی بسیار خوب در مایکروسافت اج است که امکان استفاده عاقلانه از منابع سیستم را فراهم می کند. مرورگر برخی از فعالیت‌های تب ها را محدود می‌کند و برخی از تب های غیرفعال شما را به خواب می‌برد.

برای فعال کردن حالت بهره وری در Microsoft Edge:

مرحله 1: Microsoft Edge را باز کنید، روی نماد منوی سه نقطه در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و تنظیمات را از لیست انتخاب کنید.

ram usage edge1 اج

مرحله 2: به تب System and performance بروید. منوی جلوی «Turn on efficiency mode when» را باز کرده و روی Always تنظیم کنید.

ram usage edge2 اج

3. شتاب سخت افزاری را غیرفعال کنید

در حالی که فعال کردن شتاب سخت‌افزاری در Edge باعث افزایش سرعت کارهای خاص و بهبود تجربه کلی کاربر می‌شود، گاهی اوقات می‌تواند باعث افزایش سرسام‌آور استفاده از رم Edge در ویندوز شود. می توانید این ویژگی را غیرفعال کنید تا ببینید آیا تفاوتی ایجاد می کند یا خیر.

در مایکروسافت اج، عبارت edge://settings/system را در نوار آدرس بالا تایپ کنید و Enter را فشار دهید. سپس، کلید کنار «Use hardware acceleration when available» را خاموش کنید. مرورگر Edge را مجدداً راه‌اندازی کنید تا بررسی کنید که آیا این کمک می‌کند یا خیر.

ram usage edge3 اج

4. Startup Boost را در Edge غیرفعال کنید

ویژگی Startup Boost مایکروسافت اج به مرورگر این امکان را می‌دهد تا برخی از فرآیندهای اصلی خود را در هنگام بوت کردن سیستم از قبل بارگیری کند و سرع تباز کردن مرورگر را افزایش دهد با این حال، می تواند باعث شود که Edge برای بارگذاری، RAM و سایر منابع سیستم بیشتری مصرف کند.

برای غیرفعال Startup Boost در عبارت Edge، edge://settings/system را در نوار آدرس بالا تایپ کنید و Enter را فشار دهید. سپس، کلید کنار «Startup boost» را خاموش کنید.

ram usage edge4 اج

5. افزونه های بدون استفاده را حذف کنید

اجرای مایکروسافت اج با افزونه های زیاد می تواند بر عملکرد مرورگر تأثیر منفی بگذارد. بنابراین، بهتر است افزونه هایی را که استفاده نمی کنید ،حذف کنید.

عبارت Edge، edge://extensions/ را در نوار URL در بالا تایپ کنید و Enter را بزنید. از ضامن ها برای غیرفعال کردن بافزونه های ناخواسته استفاده کنید یا روی دکمه حذف کلیک کنید.

ram usage edge5 اج

پس از غیرفعال کردن یا حذف افزونه‌های ناخواسته Edge را مجدداً راه‌اندازی کنید و با استفاده از Windows Task Manager بر مصرف رم نظارت کنید.

بیشتر بخوانید : معرفی و دانلود بهترین مرورگر اندروید در سال 2024

6. کش مرورگر را پاک کنید

حجم زیاد داده‌های مرور، یکی از دلایل رایج بسیاری از مشکلات مربوط به مرورگر است. از این رو پاک کردن حافظه پنهان و داده های مرورگر موجود همیشه ایده خوبی است.

کلید های ترکیبی Ctrl + Shift + Delete را روی صفحه کلید فشار دهید تا پانل “Clear browsing data” باز شود. کادری را که عبارت «Cached images and files» را می‌خواند علامت بزنید و دکمه Clear now را بزنید.

اگر گزینه «Cookies and other Site Data» را انتخاب کنید، از تمام سایت‌هایی که بازدید کرده‌اید خارج می‌شوید ، که باید در سایت های لاگین شده دوباره به صورت دستی وارد شوید.

ram usage edge6 اج

7. مایکروسافت اج را تعمیر کنید

تعمیر یک برنامه در ویندوز یک راه آسان برای رفع مشکلاتی است که بر عملکرد آن تأثیر می گذارد.  تعمیر مایکروسافت اج کاملاً ایمن است زیرا روی داده های شما تأثیر نمی گذارد.

مرحله 1: روی نماد Start کلیک راست کرده و Settings را از لیست انتخاب کنید.

ram usage edge7 اج

مرحله 2: به تب Apps در سمت چپ بروید و بر روی Installed Apps کلیک کنید.

ram usage edge8 اج

مرحله 3: به پایین  اسکرول کنید تا Microsoft Edge را مشاهده کنید . روی نماد منوی سه نقطه کنار آن کلیک کرده و Modify را انتخاب کنید.

ram usage edge9 اج

مرحله 4: روی دکمه Repair کلیک کنید.

ram usage edge10 اج

منتظر بمانید تا فرآیند تکمیل شود و بررسی کنید که آیا مشکل استفاده از رم زیاد همچنان وجود دارد یا خیر.

8. برای ویروس اسکن کنید

اگر هیچ یک از راه حل های بالا کار نکرد، احتمال زیادی وجود دارد که رایانه شما توسط بدافزار آلوده شود. اگر اینطور باشد، ممکن است متوجه استفاده غیرعادی از CPU و حافظه در ویندوز شوید. برای بررسی این امکان، یک اسکن عمیق سیستم را با Windows Defender یا Malwarebytes و یا سایر نرم افزارها  انجام دهید.

( 5 از 5 ) از 3 رای

دیدگاهتان را بنویسید