صفحه اصلی > اموزش واتساپ : آموزش جامع رفع مشکلات واتساپ

آموزش جامع رفع مشکلات واتساپ

آموزش جامع رفع مشکلات واتساپ

آموزش جامع رفع مشکلات واتساپ

واتساپ از جمله ی محبوب ترین پیام رسان های حال حاضر می باشد که بیش از 10 درصد جمعیت جهان ماهانه به طور فعال از آن استفاده می کنند. با توجه به این حجم استفاده ، واضح است که این پیام رسان عملکرد بسیار خوبی داشته است که موجب شده است تا کاربران، واتساپ را به سایر اپلیکیشن های پیام رسان مشابه ترجیح دهند. با این حال نمیتوان گفت که واتساپ بی نقص است و هیچ مشکلی ندارد و امروز ما بر روی مشکلات این پیام رسان متمرکز خواهیم شد. در مقاله ی امروز برخی از رایج ترین مشکلات واتساپ در اندروید و چگونگی حل آن ها را خدمت شما توضیح خواهیم داد. با آموزش جامع رفع مشکلات واتساپ تا پایان ما را همراهی کنید.

زمانی که از واتساپ استفاده می کنید ممکن است با مشکلاتی و خطا هایی مواجه شوید که دلیل بروز آن ها را ندانید و در نتیجه نتوانید آن ها را رفع کنید. در ادامه رایج ترین مشکلات واتساپ را برای شما نام می بریم و شما را با نحوه ی رفع آن ها آشنا خواهیم کرد.

آموزش ویدیو کنفرانس در واتساپ – برقراری تماس ویدیویی گروهی در واتساپ

مشکل نصب نشدن اپلیکیشن واتساپ

اگر تصمیم به استفاده از پیام رسان واتساپ گرفته اید باید به خاطر داشته باشید که برای نصب اپلیکیشن واتساپ به نسخه ی اندروید 2.3.3 یا بالا تر نیاز دارید. پس قبل از نصب واتساپ حتما نسخه ی اندروید گوشی تان را از مسیر Settings > About Phone بررسی کنید.

مشکل نصب نشدن اپلیکیشن واتساپ

 

اگر می خواهید برنامه ی WhatsApp را از وب سایت رسمی واتساپ دریافت و نصب کنید ، لازم است که به مرورگر خود امکان دانلود از منابع ناشناس را بدهید. بدین منظور به بخش تنظیمات (Settings) گوشی خود بروید، گزینه ی Apps یا Applications را انتخاب کنید، به بخش Manage apps بروید ، از میان برنامه ها مرورگری که از آن استفاده می کنید را انتخاب کنید و در صفحه ی تنظیمات برنامه گزینه ی install from unknown sources را فعال کنید.

بخاطر داشته باشید که اپلیکیشن واتساپ را از منابع قابل اعتماد نظیر وبسایت رسمی واتساپ یا گوگل پلی که همواره آخرین نسخه از برنامه را قرار می دهند دانلود کنید.

دانلود واتساپ جی بی

دانلود واتساپ کامپیوتر

مشکل عدم دریافت کد فعالسازی

پس از نصب برنامه نوبت به تنظیم و فعالسازی اکانت می رسد. بدین منظور لازم است شماره ی خود را وارد کنید تا واتساپ یک کد تاییدی به شماره ی شما ارسال کند. اگر پس از وارد کردن شماره ی خود کدی را دریافت نکردید ابتدا اطمینان حاصل کنید که شماره ی خود را به درستی وارد کرده اید. همچنین بررسی کنید که در قسمت پیش شماره کشور مورد نظر خود را به درستی برگزیده اید. اگر باز هم کدی دریافت نکردید از واتساپ بخواهید کد را مجددا به شماره ی شما ارسال کند. همچین به آنتن دهی سیم کارت خود توجه کنید اگر ارتباط و آنتن دهی ضعیف باشد ممکن است کد را دریافت نکنید. اگر به هیچ وجه کد را از طریق پیامک دریافت نکردید درخواست ارسال کد از طریق تماس صوتی ( voice call) بدهید. به این ترتیب با شماره ی شما تماس گرفته می شود و کد به صورت شمرده برای شما خوانده می شود و سپس باید آن را در کادر مربوطه وارد کنید.

مشکل عدم دریافت کد فعالسازی

 

به یاد داشته باشید ، برای ثبت نام در واتساپ ، داشتن سیم کارت الزامی می باشد و شما می توانید با هر شماره تنها یک اکانت واتساپ فعال کنید.

 

مشکل عدم اتصال در واتساپ و کار نکردن واتساپ

مشکلات عدم اتصال واتساپ معمولاً به خاطر قطعی اتصال اینترنت وای فای یا دیتا ایجاد می شود. اگر پیام شما در واتساپ ارسال نمی شود ، از راه حل های زیر کمک بگیرید:

 • ابتدا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که اشکال از جانب اینترنت شما نیست.
 • برنامه را به جدید ترین نسخه ی موجود آپدیت کنید.
 • اگر برنامه ی Task Killer در گوشی خود دارید، اطمینان حاصل کنید که این برنامه در عملکرد واتساپ مداخله نمی کند.
 • از طریق مسیر Settings > Applications > WhatsApp > Clear Cache حافظه ی کش برنامه را خالی کنید.
 • اگر هیچ راه حلی جواب نداد، برنامه ی واتساپ را حذف و مجددا نصب کنید.
  چگونه بررسی کنیم که آیا کسی در واتساپ ما را مسدود ( بلاک ) کرده است

البته برخی مواقع معدود نیز ممکن است مشکل از طرف سرور های واتساپ باشد. در این صورت نیازی نیست اقدامی انجام دهید و تنها باید منتظر بمانید تا مشکل برطرف شود.

 

مشکل عدم شناسایی مخاطبین

یکی از رایج ترین مشکلات واتساپ، عدم شناسایی مخاطبین ذخیره در گوشی می باشد. اگر شما نیز چنین مشکلی را تجربه کرده اید از راه حل های زیر کمک بگیرید:

 • اطمینان حاصل کنید که مخاطبین تان از واتساپ استفاده می کنند.
 • برنامه ی واتساپ را به جدید ترین نسخه ی موجود آپدیت کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام مخاطبین تان در لیست مخاطبین visible یا قابل مشاهده هستند.
 • اگر پس از ساخت اکانت، واتساپ مخاطبین تان را شناسایی نکرد، گوشی تان را ریستارت کنید.

 

خوانده نشدن پیام توسط مخاطب

در زیر نام هر مخاطب در واتساپ زمان آخرین بازدید او درج شده است که به شما می گوید چه زمانی کاربر آخرین بار از واتساپ استفاده کرده است. این لزوماً به این معنی نیست که این کاربر پیام های شما را خوانده است ، فقط اینکه برنامه را باز کرده است. زمانی که شما در واتساپ هستید و یکی از مخاطبین شما نیز آن را باز می کند ، وضعیت او از Last Seen به Online تغییر می کند ، اما این نیز به این معنا نیست که این کاربر در حال خواندن پیام شماست. پس اگر مخاطب مورد نظر شما آنلاین بود ولی پیام شما همچنان ناخوانده، نگران نباشید و صبور باشید تا پیام شما خوانده شود یا پیام دیگری ارسال کنید تا نام شما در بالای لیست چت ها قرار بگیرد و فرد متوجه پیام شما شود.

 

عدم نمایش آخرین زمان بازدید مخاطب یا مخاطبین

شما ممکن است به دلایل مختلفی نتوانید آخرین زمان بازدید مخاطب یا مخاطبین خود را در واتساپ مشاهده کنید. مثلا اگر شما امکان دیدن آخرین زمان بازدید تان را از طریق مسیر Settings > Account > Privacy > Last Seen برای دیگران غیرفعال کرده باشید، شما نیز دیگر قادر به مشاهده ی آخرین زمان بازدید مخاطبین خود نخواهید بود.

عدم نمایش آخرین زمان بازدید مخاطب یا مخاطبین-1

 

اگر این مشکل را تنها با یک مخاطب دارید ممکن است این مخاطب آخرین زمان بازدید خود را غیرفعال کرده باشد.

دلیل نهایی این است که مخاطب مورد نظر شما را مسدود (block) کرده است. اگر پیام های شما تنها یک تیک خاکستری می خورد و تیک آن به هیچ وجه دو تا نمی شود ، این مسئله نشان از مسدود شدن شما توسط این مخاطب دارد و متاسفانه شما قادر به دیدن آخرین زمان بازدید مخاطبینی که شما را مسدود کرده اند نیستید.

عدم نمایش آخرین زمان بازدید مخاطب یا مخاطبین-2

 

تیک آبی در واتساپ

بسیاری از کاربران به خصوص کاربران مبتدی ممکن است در رابطه با تیک های پیام در واتساپ دچار سردرگمی شوند. مفهوم علائم و تیک های نمایش داده شده در زیر پیام های واتساپ از قرار زیر می باشد:

 • نماد ساعت به معنای این است که پیام شما هنوز ارسال نشده است.
 • نماد یک تیک خاکستری به معنای این است که پیام شما ارسال شده و سرور واتساپ آن را دریافت کرده است.
 • نماد دو تیک خاکستری به معنای این است که مخاطب مورد نظر پیام شما را دریافت کرده (ولی نخوانده) است.
 • نماد دو تیک آبی به معنای این است که مخاطب مورد نظر پیام شما را مشاهده کرده است.

 

مشکلات مرتبط با تماس صوتی واتساپ

اگر تماس صوتی شما از کیفیت بالایی برخوردار نیست و مدام قطع و وصل می شود به احتمال زیاد مشکل از سمت اتصال اینترنت شماست. به خاطر داشته باشید که تماس های صوتی واتساپ از طریق اینترنت وای فای یا دیتا برقرار می شود پس اطمینان حاصل کنید که ارتباط شما قوی باشد. به منظور برقراری تماسی با کیفیت بالا و بدون قطعی یا ضعیف بودن صدا نیاز به اتصال اینترنتی با ثبات و با سرعت نسبتا بالا خواهید داشت. اگر از اینترنت دیتای سیم کارت استفاده می کنید، اتصال شما حداقل باید 3G باشد. اگر ارتباط صوتی به خوبی برقرار نمی شود اینترنت تان را قطع و وصل کنید. گاهی نیز ممکن است مشکل از طرف شما نباشد بلکه مخاطب تان از اتصال اینترنت خوبی برخوردار نباشد. برای برقراری یک تماس با کیفیت باید هر دو طرف تماس ارتباط اینترنتی خوب و قوی داشته باشند.

  آموزش تصویری حذف پیام های فرستاده شده در واتس اپ

 

مشکل عدم پخش پیغام های صوتی

برخی کاربران نیز ممکن است با چنین مشکلی مواجه شوند که پیغام های صوتی برای آن ها پخش نشود. این مشکل ممکن است مربوط به حسگر مجاورت (proximity sensor) که واتساپ از آن استفاده می کند، باشد. این همان سنسوری است که باعث می شود زمانی که گوشی را به طرف گوش مان می بریم صفحه خاموش شود و معمولا نزدیک دوربین جلویی گوشی ها قرار دارد. در صورت فعال شدن این سنسور صدا به صورت بسیار آرام از داخل اسپیکر گوش پخش می شود و ممکن است صدا را نشنوید. پس در حین پخش شدن پیغام صوتی اطمینان حاصل کنید که گوشی تان را از صورت خود دور نگه دارید تا سنسور مجاورتی فعال نشود ، و در نتیجه صدا از طریق اسپیکر معمولی پخش می شود. همچنین میزان صدای گوشی تان را نیز بررسی کنید.

 

مشکل دانلود نشدن فیلم و عکس از واتساپ

اگر در دانلود عکس و فیلم های واتساپ به مشکل برخورده اید، در واتساپ به قسمت Settings > Data usage بروید و بررسی کنید که آیا گزینه ی media auto-download برای وای فای فعال است یا خیر. اگر از اینترنت دیتا استفاده می کنید این گزینه را برای mobile data فعال کنید. اگر مشکل برطرف نشد سعی کنید مودم و گوشی تان را ریستارت کنید.

مشکل دانلود نشدن فیلم و عکس از واتساپ

 

در صورت دزدیده شدن یا گم شدن گوشی در رابطه با واتساپ چه اقدامی باید انجام داد؟

در صورت بروز چنین اتفاقاتی ابتدا با تماس با اپراتور و اعلام مفقود شدن گوشی سیم کارت خود را مسدود کنید یا بسوزانید به این ترتیب اکانت واتساپ شما از کار می افتد.

در قدم بعد ایمیلی با عنوان “Lost/Stolen: Please deactivate my account” به آدرس پشتیبانی واتساپ support@whatsapp.com ارسال کنید و شماره ی خود را همراه با کد کشور داخل ایمیل قید کنید تا واتساپ اکانت شما را غیر فعال کند.

 

دریافت نوتیفیکیشن “You may have new messages “

همان طور که می دانید پیام های واتساپ از طریق نوتیفیکیشن به کاربر اطلاع رسانی می شود. گاهی ممکن است اتفاق بیوفتد که از واتساپ نوتیفیکیشنی دریافت کنید مبنی بر این که: You may have new messages (ممکن است پیام های جدیدی داشته باشید). ممکن است شما از این پیام مبهم و عجیب، متعجب شوید ، به خصوص زمانی که واتساپ را باز می کنید و هیچگونه پیام جدیدی نمی بینید. توضیح این مسئله بسیار ساده است.

اگر در مکانی حضور داشته باشید که اتصال اینترنت ضعیف است، شبکه قادر به ارسال نوتیفیکیشن برای اگاه سازی شما از پیام جدید است اما قادر به ارسال متن پیام نیست. در نتیجه نوتیفیکیشن You may have new messages را دریافت می کنید. گاهی اوقات نیز این مشکل بخاطر فعال کردن حالت data saver در گوشی رخ می دهد. گاهی هم ممکن است مشکل از سرور واتساپ باشد که در انتقال پیام دچار مشکل می شود ولی عامل اصلی بروز این مشکل اینترنت ضعیف و کم سرعت است.

 

چگونه حین استفاده از واتساپ در مصرف اینترنت دیتا صرفه جویی کنیم؟

اگر بخاطر استفاده ی زیاد از واتساپ حجم زیادی از اینترنت دیتای تان مصرف می شود و از این مسئله نا راضی هستید می توانید با غیر فعال کردن دانلود اتوماتیک فایل ها در مصرف حجم اینترنت صرفه جویی کنید. برای این کار

1.اپلیکیشن واتساپ را اجرا کنید.

2.از گوشه ی بالای صفحه بر روی آیکون سه نقطه ضربه بزنید.

3.از منوی باز شده گزینه ی Settings را انتخاب کنید.

4.گزینه ی Data and storage usage برگزینید.

5.حال از زیر بخش media auto-download بر روی گزینه ی using mobile data بزنید و چهار آپشن Photos، Audio، Videos، و Documents را غیر فعال کنید و بر روی OK ضربه بزنید

6.به پایین اسکرول کنید و تیک گزینه ی Low data usage را نیز بزنید.

به این ترتیب زمانی که به اینترنت سیم کارت متصل هستید فایل ها در واتساپ به صورت خودکار دانلود نمی شوند و در نتیجه می توانید در مصرف حجم اینترنت صرفه جویی کنید.

به این ترتیب به برخی از رایج ترین مشکلات واتساپ اشاره کردیم و نحوه ی رفع آن ها را خدمت شما توضیح دادیم. امیدواریم که از آموزش امروز ما لذت برده باشید.

( 4 از 5 ) از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید